Vad spelar du i helgen? [Vecka 18 2025]

Ännu en arbetsvecka har passerat, men med en röd dag mitt i kanske den har varit något mildare för många av oss. För de som hade ett intensivt valborgsfirande kanske den kommande helgen blir ett tillfälle att vila upp sig, och vad passar inte bättre än lite tid framför spelkonsolen.

På redaktionen rullar allt på i vanlig ordning, och recensionsspelen trillar in titt som tätt. För att du ska få en uppfattning om vad som står på agendan tänkte vi dela med oss av våra spelplaner för helgen, och här kommer de.

Jesper agerar polis

Jag har ett pågående recensionsprojekt i form av The Precinct där jag patrullerar, svarar på larm och får utöva polisjakter i en kombinerad sandlåda och berättelsedriven upplevelse.

Vid sidan om det är jag i slutet av Indiana Jones and the Great Circle (8/10) och kommer att försöka nå eftertexterna där också under helgen. Jag blev också väldigt sugen på Bionic Bay (9/10) efter Johans recension, men håller mig ett tag där. Skulle det mot förmodan bli något ytterligare spel så blir det sannolikt Blue Prince eller Slay the Spire.

Johan lever livet i Cyrodiil

Det krävs ju sällan alltför mycket uppmuntran för mig att tillbringa tid med ett The Elder Scrolls-spel, och i samband med lanseringen av nyversionen av The Elder Scrolls IV: Oblivion blev suget för stort att motstå. Även om jag spelade ganska mycket av originalet nådde jag faktiskt aldrig fram till slutet, och jag märker nu i nyversionen precis varför det blev så. Istället för att följa några uppdrag går jag från grotta till grotta för att rensa ut banditer och annat otyg, och jag vill inte ha det på något annat vis.

Jonny besöker stridszoner och vildvuxna planeter

I vanlig ordning håller jag mig sysselsatt med ett och annat recensionsspel, vilka kommer att fylla min speltid även den kommande helgen. För stunden har jag två titlar på mitt bord, bland annat Chains of Freedom vars berättelse jag har kommit en bra bit in i. Häromdagen fick jag även till mig Revenge of the Savage Planet (vars titel ständigt får mig att tänka på den gamla tecknade klassikern La Planete Sauvage av René Laloux). Jag har inte spelat föregångaren till sistnämnda spel, men om jag fastnar för det här har jag ännu ett spel att lägga till i min ”att spela-lista”. Hur som haver kommer ni att få läsa om mina upplevelser i sinom tid, och jag hoppas att ni ser fram emot detta.

Vad tänker du spela i helgen?

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.