Vad spelar du i helgen? [Vecka 40 2026]

Startskottet för helgen har gått, och med fredagkvällen framför oss är det dags att komma in i helgtänket. Fredagkvällar är trots allt det optimala tillfället att vaggas in i helgens möjligheter. En riktigt trevlig sittning framför spelkonsolen är en bra start, och har man tur sätter det mönstret för resten av helgen.
På PSbloggen älskar vi våra fredagkvällar, och vi delar gärna med oss av våra planer för såväl dem som resten av helgen.
Martin går in i dimman och klipper gräset

Jag har två spel på recensionsbordet; Enshrouded och Lawn Mowing Simulator 2. Det sistnämnda ska jag försöka kratta de sista löven i nu i helgen så att jag kan sammanfatta mina tankar till en recension som du kan läsa nästa vecka.
Enshrouded lär dock äta upp det mesta av min speltid då detta på träffar rätt på så många punkter hos mig att det nästan är sjukt. Om du har missat att läsa om spelet, kan du se det som ett kärleksbarn med flera föräldrar såsom Valheim, Dark Souls, Skyrim och Just Cause. Det erbjuder med andra ord strider, basbyggande, glidflygning och utforskande. Check, check, check! Jag är såld!
Jonny försöker överleva

Jag kommer att spendera större parten av min helg på ökenplaneten Arrakis då jag har tänkt fortsätta min resa genom Dune: Awakening. För den som är insatt i berättelsen Dunes universum är det kanske inte så svårt att föreställa sig alla de umbäranden man utsätts för i den aktuella världen, men jag kan intyga att de finns. Vätskebrist, banditer och de gigantiska sandormarna är bara några av sakerna som utmanar mig, men spännande är det! En recension om äventyret kommer så småningom.
Vid sidan av mitt recensionsprojekt har jag tillsammans med några vänner dragit igång en alldeles egen server i vikingaröjet Valheim. Även där finns det en del utmaningar och äventyr att sysselsätta sig med, och det är inte omöjligt att det blir en eller annan timme även med det spelet.
Johan skjuter monster, om och om igen

Veckan som har gått har dominerats av feberdimma, vilket har effektivt stoppat majoriteten av speltiden jag hade planerat. Nu när dimman börjar lätta ska jag dock ta tag i ett par recensionsprojekt igen, där Moros Protocol ligger högst på listan. Denna roguelike-skjutare blandar det beprövade omgångsbaserade upplägget med en förstapersonsskjutare i retrostil, och du kommer att kunna läsa mer om detta kommande veckan.
Jag har dessutom så smått trillat ner i Satisfactory-hålet igen, tack vare att Coffee Stain avtäckte sin första expansion tidigare i veckan. Det finns ännu inget datum för när den dyker upp, men det stoppade inte min hjärna från att övertala mig att jag borde starta en ny genomspelning för fjärde eller femte gången…
Vad tänker du spela i helgen?
