Recension: The Legend of Heroes: Trails from Zero / The Legend of Heroes: Trails to Azure [PS5]

Den så kallade Crossbell-arcen i spelserien The Legend of Heroes utspelar sig mellan Trails in the Sky-serien och Trails of Cold Steel-serien. Spelen var länge låsta till Japan för PlayStation Portable och PlayStation Vita eller en fan-översättning på en emulator. Men häromåret släpptes Trails from Zero (8/10) och Trails to Azure (7/10) äntligen på moderna plattformar och gjordes tillgängligt på PlayStation 4.
Nu släpps de igen på PlayStation 5 både som en bundling fysiskt och digital samt de enskilda spelen endast digitalt på PlayStation Network. Om du är nyfiken på själva spelen, är berättelsen och spelmekaniken densamma och då hänvisar jag till de länkade recensionerna. Här kommer jag att fokusera på nyheterna i de här versionerna.

När spelen gavs ut på PlayStation 4 var de baserad på en äldre remaster och hade inte med de förbättringar som den smått legenadiske PC-porteraren Durante och hans team på PH3 fick med. Det har åtgärdats nu och PlayStation 5-versionerna har med alla förbättringarna som dök upp i PC-versionerna.
Det som är mest iögonfallande i dubbel bemärkelse är det visuella som fått en ordentlig ansiktslyftning. Förutom att spelen nu stödjer 4k-upplösning och en bildruteuppdatering på 120, renderas de även med texturer med högre upplösning. Och om du vill tydliggöra skillnaderna så finns det stöd för att växla mellan de gamla och nya texturerna. Även ljussättning och skuggorna är mer dynamiska och levande i den här versionen.

Det har även implementerats en del förbättringar som gör spelet trevligare, särskilt om du jagar platinatrofén och vill spela ett andra snabbvarv. Turboläget har fått en ansiktslyftning och du kan mer granulärt välja hur du vill snabba upp strider och utforskande separat. Dessutom har en meddelandelogg plockats med så att du kan gå tillbaka och ha koll på vad som sagts i dialogerna. Här kan du även skala gränssnittet och bestämma hur mycket plats du vill att texter och olika element ska få ta. En detalj som gör mig glad är också att du nu får en liten notis i hörnet om vilken låt som spelas när den byts ut när du exempelvis går in i ett nytt område. Självklart får du också nytta av att PlayStation 5 har en SSD eftersom laddningstiderna när du går in i strider är märkbart kortare.
Sammantaget är förbättringarna trevliga och om du inte redan spelat titlarna tidigare, är PlayStation 5-versionen det du ska välja, både för de tekniska förbättringarna men också för att du sparar några kronor om du köper dem i en samling. Men om du redan spelat PlayStation 4-versionerna har jag svårt att motivera ett köp till. Det skulle vara om du är troféjägare och vill komma åt de nya trofélistorna med de här versionerna. Och några troféer får du dessutom på köpet då du kan importera en sparfil från PlayStation 4-versionerna.

